Prefabrik Evler Depreme Ne Kadar Dayanıklıdır?

Prefabrik Evler Depreme Ne Kadar Dayanıklıdır?

"Ülkemizde sorun olan doğal afetlerden bir tanesi de depremdir. Bu sebepten ötürü insanlar bir yapı alırken doğal afet dayanıklılığına oldukça fazla dikkat etmektedir. Bu açıdan prefabrik ev modellerini değerlendirdiğimizde, deprem başta olmak üzere doğal afet dayanıklılığı ile bizleri şaşırtmaktadır. "

Taşınabilir yapı sektörü, kullanıcılarına daima farklı avantajlar sağlamaktadır. Bu sebepten ötürü Amerika başta olmak üzere çoğu ülkede popüler hale gelmiştir. Ülkemiz açısından ise deprem oldukça önemli bir yer tutmaktadır. 

1) Prefabrik evlerin deprem dayanıklılığı

Ülkemizin coğrafi özelliklerine baktığımızda neredeyse her şehrin altından fay hattı geçmektedir. Bu durum bizlere İstanbul boğazını armağan etmiş olsa da, depremlerde oldukça fazla can kaybı yaşanmaktadır. Belediyelerin bu konuda aldığı önlemlerden bir tanesi de yapılara en fazla iki kat imar izni vermektedir. Bu hususta taşınabilir yapılarda en fazla iki katlı olarak üretilmektedir. Bu sayede yapıların deprem dayanıklılığı artmaktadır. Bunların yanı sıra bu yapıların yapım aşamasında alıcıdan, yapının kurulacağı alana düz beton zemin hazırlaması istenmektedir. Yapı, hazırlanan beton zemine sıhhi ve elektrik tesisatı ile bağlanmaktadır. Yapı içerisindeki mobilyalar duvarlara sabitlendiği zaman, depreme dayanıklılık tam anlamıyla sağlanmış olmaktadır.

2) Prefabrik evlerin yangın dayanıklılığı

Taşınabilir yapılar üzerinde yapılan testlere göre yapı üzerinde kullanılan izolasyon malzemesinin yangını büyütme konusunda oldukça etkili olduğu görülmüştür. Bu sebepten ötürü bu yapılar üzerinde yalıtım malzemesi olarak EPS strafor kullanılmaktadır. Yalıtım malzemesi kolayca yanmayan bir malzeme ve oldukça etkili bir yalıtım malzemesidir. Bu sebeple dünya genelindeki yapılarda kullanılmaktadır. Yalıtım malzemesinin yanı sıra duvarın imal edildiği malzeme de oldukça önemlidir. Bu kıstaslar bir yangın anında, evin tamamen kül olmasını engellemekte ve yangına müdahale edilmesi için vakit yaratmaktadır. Bunların yanı sıra otomatik yangın söndürme sistemleri ile olası bir yangın anında zarar minimuma indirilebilir. 

Modes Prefabrik

Whatsapp Destek
Çevrimiçi